U organizaciji Šenoinog centra izvrsnosti, 26. veljače 2025. obilježili smo Dan mentalnog zdravlja – dan posvećen promicanju emocionalne dobrobiti, samopouzdanja i međusobne podrške unutar školske zajednice.
U sklopu programa održan je niz radionica i predavanja za učenike razredne i predmetne nastave, roditelje i učitelje, s ciljem osnaživanja znanja i vještina važnih za mentalno zdravlje i uspješno suočavanje sa svakodnevnim izazovima.
Radionice za učenike razredne nastave:
- Jana Vađina vodila je Nutrikids radionicu o zdravoj prehrani, gdje su učenici kroz praktične zadatke učili o važnosti pravilne prehrane i njenom utjecaju na koncentraciju i raspoloženje.
- Mirna Šolaja i Jelena Crnek iz NTC centra kroz radionicu “Učim kroz igru!” pokazale su kako se putem igre može učiti brzo, učinkovito i s užitkom.
- Sandra Neumann je kroz radionicu “Snaga uma i tijela: Poligoni” usmjerila učenike na povezanost tjelesne aktivnosti, motorike i mentalne otpornosti.
Radionice za učenike predmetne nastave:
- Kruna Crnjak i Nina Markus iz Centra za mlade održale su radionicu “Efikasno učim, manje se mučim” za učenike 4. do 6. razreda, usmjerenu na razvijanje strategija za učinkovito učenje.
- Iste su voditeljice održale i radionicu “Slika o sebi u online svijetu” za 7. i 8. razrede, gdje su učenici raspravljali o digitalnom identitetu, uspoređivanju na mrežama i jačanju samopouzdanja.
- Sandra Neumann je kroz radionicu “Snaga uma i tijela: Sportske igre” (5.–8. razred) istaknula važnost kretanja i timskog duha za emocionalnu stabilnost.
Stručna predavanja i radionice za učitelje:
- Darko Božinović vodio je radionicu “Reagiranje u kriznim situacijama”, s naglaskom na brzo i smireno djelovanje u izvanrednim okolnostima.
- Martina Čiček i Maja Flego Ostović govorile su o izazovima i načinima podrške kroz radionicu “Mentalno zdravlje mladih”.
- Stručni tim OŠ Augusta Šenoe proveo je edukaciju o vođenju pedagoške dokumentacije uz naglasak na transparentnost i praćenje učenikova razvoja.
- Kruna Crnjak i Nina Markus dodatno su održale radionicu “Vršnjačko nasilje – kako prepoznati i kako reagirati”, potičući učitelje na proaktivno djelovanje u stvaranju sigurnog školskog okruženja.
Aktivnosti za roditelje:
- Kruna Crnjak i Nina Markus održale su predavanje “Mentalno zdravlje djece i mladih u online svijetu”, s naglaskom na ulogu roditelja u digitalnom dobu.
- Nikolina Matovina Hajduk predstavila je temu “Snaga suradnje: Kako učitelji i roditelji mogu oblikovati odgojno-obrazovni put?”, naglašavajući važnost partnerskog odnosa.
- Mirna Šolaja i Marijana Martinez iz NTC centra vodile su kviz za djecu i roditelje, kao zabavnu i edukativnu aktivnost zajedničkog učenja.
- Mario Grilc zaključio je program predavanjem “Razvoj samopouzdanja kao temelj uspjeha u školi”, fokusirajući se na izgradnju pozitivne slike o sebi kod djece.
Ovaj dan bio je snažan podsjetnik da mentalno zdravlje nije luksuz, već temelj sretnog i uspješnog života. Zahvaljujemo svim predavačima, učenicima, roditeljima i učiteljima na aktivnom sudjelovanju i stvaranju zajednice podrške i razumijevanja.